Sidebar

Dar visai neseniai minėjome Visų šventųjų dieną ir Vėlines, kai lankėme artimųjų kapus ir prisiminėme išėjusiuosius. O kokias laidojimo tradicijas turi kinai, kaip stipriai svarbus Kinijoje protėvių garbinimas, kuo laidojimo papročiai skiriasi nuo lietuviškų tradicijų? Toliau pažindinamės su kinų kultūra ir pristatome paskaitą “Protėvių garbinimas ir laidotuvių papročiai kinų kultūroje”, kurią skaitys Vilniaus Universiteto, Azijos ir transkultūrinių studijų instituto doktorantas, jaunesnysis asistentas Balys Astrauskas.

Paskaitoje bus pristatytas protėvių garbinimo fenomenas – dažnai laikomas viena pamatinių kinų kultūrinės pasaulėžiūros ir religinės orientacijos ašių. Archeologiniai tyrimai rodo protėvių garbinimo svarbą nuo pat neolito periodo (apie 6000 m. pr. m. e.), o nuo bronzos amžiaus Shang dinastijos (1600–1046 per. m. e.) tai tapo kertine politinės legitimacijos ir visuomeninės tvarkos palaikymo priemone, išlaikiusia savo svarbą ne tik visą ikimodernųjį Kinijos istorijos periodą, bet išlikusį svarbiu religiniu ir sociokultūriniu reiškiniu iki šių dienų. Protėvių garbinimas kinų kultūroje pasireiškia pagarba mirusiam asmeniui, turinčiam tą pačią pavardę ir su garbinančiaisiais susijusiu giminystės ryšiais, nors giminystės ryšiai su garbinamais protėviais ne visuomet gali būti faktiškai įrodomi. Protėvių garbinimo ritualai dažniausiai atliekami specialiai tam tikros giminės protėviams skirtoje šventykloje, arba gyvenamosiose patalpose specialiai įrengtoje erdvėje, kurios svarbiausias akcentas – altorėlis su protėvių paveikslais ir atminimo lentelėmis, smilkalais ir maisto aukomis. Protėvių pagerbimo ritualai yra neatsiejama kalendorinių ir šeimos švenčių, vestuvių, laidotuvių, pilnametystės ritualų dalis, ir iki šių dienų išlieka kaip reikšmingas bendruomenių konsolidavimo ir šeimos klano agnatinių ryšių ir hierarchinės struktūros įtvirtinimo priemonė, kur bendruomenės ar giminės nariai įtvirtina tarpusavio bendrystę per savęs kildinimą iš bendrų (kai kada pusiau legendinių) protėvių, iš kurių tikimasi atgalinio ryšio ir pagalbos sulaukus sunkumų.

Itin svarbi protėvių garbinimo ritualų dalis – laidotuvės – gali būti suprantamos kaip perėjimo ritualas, kurio metu kadaise buvusio gyvo žmogaus siela transformuojama į protėvio vėlę. Tačiau lygiai taip pat transformaciją patiria ir mirusiojo artimieji bei visa su velioniu socialinių ryšių turėjusi visuomenės dalis, kuri gedulo metu persiskirsto statusais ir atsinaujina taip, kad galėtų toliau sėkmingai funkcionuoti be mirusiojo. 

Kokia kiniška sielos samprata ir kaip kinų supratimas apie sielą atsispindi laidotuvių papročių simbolizme bei protėvių garbinimo ritualuose? Koks pavojus slypi netinkamai atlikus šiuos ritualus? Kuo kinų tikėjimas protėvių dvasiomis panašus į lietuvių religiniame pasaulėvaizdyje itin gajų tikėjimą vėlėmis? Į šiuos ir kitus ne mažiau intriguojančius klausimus atsakymo ieškosime paskaitoje.

Paskaita vyks Zoom platformoje ir bus įrašoma. Kviečiame jungtis:

Topic: Vieša paskaita: "Protėvių garbinimas ir laidotuvių papročiai kinų kultūroje"

Time: Nov 11, 2021 05:30 PM Helsinki

Join Zoom Meeting

https://liedm.zoom.us/j/89784593489?pwd=RUc2S3hyaUhuQmUycjBCRExMU2lTdz09

Meeting ID: 897 8459 3489

Passcode: 975016

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos