Sidebar

Sausio 27 d. 18 val. kviečiame į knygų pristatymą-diskusiją:

 „Kristus ir Konfucijus: ugdantis dialogas“

Diskusijoje dalyvauja prof. kun. Romualdas Dulskis ir dr. Vytis Silius (Sun Yet-sen universitetas, Kinija),

Renginį moderuoja prof. Audrius Beinorius (Azijos ir transkultūrinių studijų institutas, VU).

Renginio metu bus pristatytos dvi R. Dulskio knygos:

„Evangelija pagal Konfucijų. Konfucianistinis išminties kelias ir jo svarba krikščionybei“ (2021),

„Konfucijus ir Kristus. Konfucianistinė žmogaus pašaukimo vizija krikščioniškam kontekstui“ (2018).

"Kinijos religinė-filosofinė kultūra intriguoja savo kitoniškumu, gilia išmintimi, ypatingu dėmesiu visavertei asmenybės raidai. Egzistencinius žmogaus būties ir pašaukimo klausimus ji apmąsto mums neįprastomis kategorijomis, provokuodama ir atverdama plačią diskusijų bei naujų įžvalgų perspektyvą. Knygose analizuojamas konfucianistinės išminties lobynas, kurio pažinimas plečia mūsų pasaulėžiūrinį akiratį ir dvasinio gyvenimo horizontą. Šį lobyną galėtume laikyti šiandiene iš Konfucijaus kilusia Gerąja žinia, padedančia mums visavertiškai suvokti savo tapatybę ir pašaukimą. Pasak Lunyu, harmonija pasiekiama ugdant savo tapatybę ir gerbiant skirtingumus. Konfucianistinė išmintis anaiptol ne konfrontuoja su krikščioniškąja, bet veikiau ją papildo, atverdama vertingų antropologinių įžvalgų, kurių kontekste išryškėja autentiškas abiejų tradicijų gėris, tikrosios jose glūdinčios vertybės, žmogaus pašaukimo matmenys, grynėja mūsų dvasinė ir kultūrinė savimonė. Jei krikščioniškoji civilizacija nenori nevaisingai virti savo sultyse, jai būtina tapti giliausia prasme visuotine – aprėpiančia visų žmonijos kultūrų dvasingumą ir išmintį"

Romualdas Dulskis – profesorius, habilituotas teologijos mokslų daktaras, religijotyrininkas, ekumenistas, sinologas. Ilgametis Europos katalikų teologų draugijos Kuratoriumo narys ir Europos katalikų teologų draugijos Lietuvos sekcijos prezidentas. Daugelio mokslo publikacijų žmogaus pašaukimo, religijų dialogo, sinologijos, ekumenizmo, hagiografijos, menotyros temomis autorius.

Renginys vyks gyvai VU Konfucijaus instituto Didžiojoje Konfucijaus auditorijoje, adresu M. K. Čiurlionio g. 21 (vidiniame kieme), 18:00 val. Jei norite sudalyvauti gyvai, reikalinga registracija https://bit.ly/3fimjhu. Dalyviams reikalingas galimybių pasas. Auditorijoje viso renginio metu būtina dėvėti apsauginę veido kaukę, išlaikyti atstumus ir laikytis kitų pandemijos metu nustatytų reikalavimų. Renginį taip pat galite stebėti per Zoom:

Topic: Knygų pristatymas-diskusija:  „Kristus ir Konfucijus: ugdantis dialogas“

Time: Jan 27, 2022 06:00 PM Helsinki

Join Zoom Meeting

https://liedm.zoom.us/j/89331427714?pwd=d25MMkMyd2NNZnlNekFHNkh6WTJhQT09

Meeting ID: 893 3142 7714

Passcode: 700426

Dėl detalesnės informacijos prašome kreiptis

Kinų kaligrafija tradicinėje kinų kultūroje ir mene užėmė išskirtinę vietą ir daugiau nei 20 amžių išlaikė klasikinių estetinių kanonų tęstinumą. Net ir šiandieninėje Kinijoje kaligrafijos pamokos dažnai integruotos į mokymų programas vidurinėse mokyklose moksleiviams, o  kai kuriose privačiose pradinėse mokyklose kaligrafijos mokyti pradedama nuo pirmosios klasės.  

Skaityti daugiau...

XXI a. Kiniją yra apėmusi "laimės karštinė". Bet ar tikrai? Gal tokį vaizdą sudaro tik oficiali retorika ir propaganda? Ką patys kinai galvoja apie laimę, ir kokias kliūtis bei etines dilemas jie mato tos laimės siekiuose? Ar tikrai materialaus gerbūvio gerėjimas, įtakotas XX a. pabaigoje įvykdytų ekonominių reformų, pavertė kinus laimingesniais? Kuo kinų laimė skiriasi nuo kitų šalių (ypač Vakarų) laimės?

Skaityti daugiau...

Dar visai neseniai minėjome Visų šventųjų dieną ir Vėlines, kai lankėme artimųjų kapus ir prisiminėme išėjusiuosius. O kokias laidojimo tradicijas turi kinai, kaip stipriai svarbus Kinijoje protėvių garbinimas, kuo laidojimo papročiai skiriasi nuo lietuviškų tradicijų? Toliau pažindinamės su kinų kultūra ir pristatome paskaitą “Protėvių garbinimas ir laidotuvių papročiai kinų kultūroje”, kurią skaitys Vilniaus Universiteto, Azijos ir transkultūrinių studijų instituto doktorantas, jaunesnysis asistentas Balys Astrauskas.

Skaityti daugiau...

Spalio 27 d., 15:00 val. kviečiame stebėti seminarą-diskusiją likimo tema ir kaip tai suprantama Vakarų ir Rytų kultūrose.

Vienas svarbiausių tradicinės Kinijos terminų — ming 命 — dažnai aiškinamas ir verčiamas kaip "likimas". Šioje diskusijoje pirmiausia pažvelgsime kaip į "likimo" terminą žvelgia šiuolaikinių Vakarų filosofijos, psichologijos, antropologijos studijos. Tuomet pasiaiškinsime klasikinio konfucianizmo veikaluose aptinkamą ming 命 sampratą. Kokį naują likimo sampratos ar jos psichologinio poveikio traktavimą mums gali pasiūlyti konfucinė ming interpretacija? Kaip tai gali veikti ir mus, šiandienos žmones, kurie, kaip rodo pandeminė patirtis, vis dar atsiduriame sudėtingose ir, atrodytų, neišvengiamose ar mūsų jėgas pranokstančiose gyvenimo situacijose?

Skaityti daugiau...

Spalio 6-ąją dieną paskaitoje „Ar tradicinė kinų medicina - mokslas?“ apžvelgsime svarbiausius tradicinės kinų medicinos aspektus ir bandysime atsakyti į pagrindinį šios temos klausimą: ar kinų medicina – pseudomokslas. Šiuo metu egzistuoja dvi skirtingos medicinos tradicijos - Vakarų ir Rytų. Tačiau kartais atrodo, jog kiekviena iš jų vystosi ne vienodai: viena įgauna vis didesnį pagreitį, o kita – tartum skaičiuoja paskutinius savo istorijos puslapius. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Kokia tradicinės kinų medicinos ateitis? Koks šių skirtingų tradicijų santykis, ar įmanoma sinergija ir kokios to pasekmės?

Skaityti daugiau...

Kvėpavimas yra vienas iš pagrindinių rytų praktikų aspektų ir taip pat turi labai didelę reikšmę tradicinėse kiniškose praktikose kaip čigong ir taidzi. Balandžio 8 d. Konfucijaus institutas organizuoja paskaitą sveikatos tema „Respiracinė sistema ir kvėpavimo metodai”. Ją skaitys Liang Wenming, kuris yra Pekino sporto universiteto absolventas,

Skaityti daugiau...

Tradicinėje kinų kultūroje ir mene kaligrafija užima išskirtinę vietą, todėl nieko stebėtino, jog mokslininkams, tyrinėtojams tai vis dar neišsiamiamas atradimų lobynas.  

Štai kovo mėn. 5 dieną doc. Loreta Poškaitė jau ne pirmą kartą mūsų institute pristato kiniškosios kaligrafijos istoriją. Šį kartą paskaitoje gilinomės į XX a. Kinijos kaligrafijos ypatumus, bandėme įžvelgti skirtingų moderniosios kaligrafijos krypčių savybes, grožėjomės avangardinio meno šedevrais.

Skaityti daugiau...

Tradicinė kinų medicina - tai unikali gydymo ir sveikatos gerinimo praktikų sistema, atsiradusi Kinijoje prieš tūkstančius metų. Šis gydymas pasižymi holistiniu požiūriu į žmogų kaip visumą. Pagrindinis šios sistemos principas – stiprinti sveikatos būklę dar prieš atsirandant ligai ir maistas bei vaistažolės čia atlieka labai svarbią funkciją. Tradicinėje kinų medicinoje tikima, kad kiekvienas maisto produktas yra naudingas tik reikia žinoti kiek ir kada vartoti, nes mityboje, pagal kinus, būtina išlaikyti balansą.

Skaityti daugiau...
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos