Confucius Institue Vilniaus Universiteto Konfucijaus institutas
Rss
FOTOALBUMO "NEATRASTOJI KINIJA. DU ŽVILGSNIAI" PRISTATYMAS

FOTOALBUMO "NEATRASTOJI KINIJA. DU ŽVILGSNIAI" PRISTATYMAS

2013 m. gruodžio 18 d. Vilniaus universiteto Mažojoje auloje Kinijos Liaudies Respublikos ambasada, Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas ir leidykla "Eugrimas" pristatė fotoalbumą "Neatrastoji Kinija. Du žvilgsniai".

Šis albumas –  tai savotiška kelionė per atstumą į vieną įspūdingiausių valstybių pasaulyje. Lydint dviem įžvalgiems gidams – fotografams Vytautui Daraškevičiui ir Songui Džendziunui – Kinijos gamtos grožis, tradicijų įvairovė ir gyvenimo būdas atsiveria netikėčiausiais vaizdais. Profesionaliai užfiksuoti, kontrastingi ir gana netikėti kadrai supažindina su Kinija iš dviejų skirtingų perspektyvų – į šalį žvelgiama užsieniečio ir vietinio gyventojo akimis.

„Abiejų šalių bendradarbiavimas įvairiose srityse auga – kuo toliau, tuo daugiau lietuvių nori pažinti Kiniją. O tam reikia ne tik žinoti jos istoriją ir pažinti kultūrą, dar svarbiau – pažinti žmones ir kasdienę buitį. Šis Kiniją atspindintis nuotraukų albumas atveria nuostabų langą į mūsų šalį“, – fotoalbumo pristatymo metu sakė Kinijos Liaudies Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Zengvenas Liu.

Vilniaus universiteto prorektorius prof. Eugenijus Butkus pasidžiaugė, jog prie šio sėkmingo projekto įgyvendinimo prisidėjo ir Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas – tapęs tiltu, jungiančiu dvi tautas ir padendačiu vieniems kitus pažinti bei suprasti.

Saulius Petrulis, leidyklos „Eugrimas“ vadovas, pažymėjo, kad buvo ilgai svarstoma, kaip fotoalbumą padaryti kitokį nei iki šiol išleisti.

„Paprastai albumuose apie Kiniją dominuoja Didžioji kinų siena ar Pekinas. Šis albumas – įvairiapusiškenis. Tai dviejų skirtingų kultūrų – svečio iš Europos ir vietinio – profesionalių fotografų du skirtingi požiūriai į kontrastingą Kiniją, jos kultūrą, gamtą ir žmones. Albumas išleistas ne tik lietuvių ir kinų, bet ir anglų kalbomis, tad jis bus aktualus įvairių tautų atstovams, siekiantiems Kiniją pamatyti iš labai arti“, – teigė fotoalbumą išleidusios leidyklos vadovas.

„Jeigu man, kaip atvykėliui, ne visose nuotraukose pavyko tiksliai atspindėti Kinijos dvasią, tai kompensavo Songo Džendziuno kadrai. Tai suteikė albumui išskirtinumo. Pastebėjau, kad vien tik kinų leidžiamuose albumuose viską stengiamasi parodyti itin pozityviai, kitataučių – atvirkščiai – siekiama parodyti Kinijos skurdą. Mes stengėmės išbalansuoti tarp šių kraštutinumų“, – sako V. Daraškevičius.

Nuotraukos fotoalbumui buvo renkamos daugiau nei devynerius metus – nuo 2004 metų rudens, kai fotografas V. Daraškevičius pirmą kartą lankėsi Kinijoje. Ten jis dalyvavo pasauliniame folkloro fotografijos konkurse „Humanity Photo Awards“, kurį tradiciškai kas antrus metus rengia Kinijos folkloro fotografijos asociacija kartu su UNESCO, ir teikė fotografijas  lietuvių senųjų kalendorinių bei kitų tradicinių švenčių  temomis. 2007 m., 2009 m.,  2011 m. ir  2013 m. konkursuose  lietuvio serijos buvo nominuotos ir jis buvo kviečiamas atvažiuoti į įvairiuose Kinijos miestuose vykusias parodų atidarymo bei apdovanojimo ceremonijas.

Iš viso kontrastų kupinoje šalyje V. Daraškevičius viešėjo šešis kartus, ten praleisdavo po tris keturias savaites. Jo kolega kinas Song Džendziunas prie projekto prisijungė prieš metus, kuomet dalyvavo Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto organizuotuose fotografijos menui skirtuose renginiuose Vilniuje. Deja, šįkart fotoalbumo pristatyme jis dalyvauti negalėjo.

Lietuvių fotografas pripažino, kad per viešnagę Kinijoje jam įstrigo žmonių draugiškumas ir ypač turtingas šalies kultūrinis paveldas.

Trečiadienį vykusiame fotoalbumo pristatyme dalyvavo Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas,  kultūros viceministras Edvardas Trusevičius, ambasadų atstovai, kultūros pasaulio asmenybės ir visuomenėje žinomi žmonės.

Į naujienų sąrašą